Apie atstovo muitinėje kursus, profesiją ir studijas

Apie atstovo muitinėje kursus, profesiją ir studijas
kov
30
2021

2021 m. kovo 31 d. startuoja internetiniai Asmenų, pageidaujančių teikti atstovavimo muitinėje paslaugas, mokymo kursai. Apie šiuos kursus, atstovo muitinėje profesiją ir apskritai studijas muitinės srityje kalbame su kursus rengiančių partnerių atstovėmis: prof. dr. Astrida Miceikiene, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclere, Akvile Alauskaite, Socialinių mokslų kolegijos studijų programų vadove ir Enrika Naujoke, Muitinės praktikų asociacijos vadove.

Kam ir kodėl rekomenduotumėte rinktis atstovo muitinėje (dar vadinamą muitinės tarpininko) profesiją?

Prof. dr. Astrida Miceikienė: Verslo globalizacija reikalauja plačių ir įvairiapusių kompetencijų. Todėl atstovo muitinėje profesija tampa vis labiau reikalinga įvairiose verslo organizacijose, tiek eksportuojančiose, tiek importuojančiose. Šią profesiją, kaip papildomas galimybes suteikiančią profesiją, rekomenduočiau rinktis tiek šiuo metu studijuojančiam jaunimui ekonomikos, verslo, vadybos studijų kryptyse, netgi tiksliųjų mokslų studentams, tiek jau turintiems profesiją ir patirtį žmonėms, norintiems keisti darbo profilį, svajojantiems apie naujas galimybes.

Akvilė Alauskaitė: Ši profesija yra tinkama tiems, kurie yra sumanūs, veržlūs, aktyviai siekia tikslų, nori nuolat tobulėti ir veikti aktyvioje bendruomenėje. Kadangi tarptautinė prekyba, jos teisinis reguliavimas, procedūrų kaita - vieni iš labiausiai besikeičiančių reiškinių, kursuose suteikiamos aktualios žinios leis tinkamai vykdyti savo pareigas ir puikiai atlieps rinkos poreikius. 

Enrika Naujokė: Taip, ši profesija - nemėgstantiems monotonijos. Vadovauju muitinės tarpininkų įmonei, kolegos pabrėžia, jog labiausiai darbe patinka tai, kad kiekvieną dieną susiduriama su naujomis situacijomis, iššūkiais ir ko nors naujo išmokstama. Šis darbas nėra tik muitinės deklaracijos užpildymas – bendraujama su klientais, muitine, vežėjais ir kitais logistikos grandinės dalyviais. Be to, teisės aktai taip pat nuolat keičiasi ir būtina žinias reguliariai atnaujinti. Pasiteiravau ir asociacijos narių, kam ir kodėl rekomenduotų šią profesiją, pateikiu keletą atsakymų.

Monika Bielskienė, advokatė, APB „WALLESS“: Klausimas galėtų būti ne kodėl verta rinktis šią profesiją, bet kodėl verta baigti kursus. Aš tai matau kaip daug platesnę naudą, ne tik tapti atstovu muitinėje. Tai, mano nuomone, nereali ir turbūt vienintelė galimybė Lietuvoje internetu per sąlyginai trumpą laiką gauti muitinės žinių pagrindus. Tai aktualu tiek muitinės tarpininkams, tiek bet kuriam dirbančiam logistikoje ar susiduriančiam su prekių importu ir eksportu.

Milda Stravinskė, projekto vadovė, AB Lietuvos paštas: Baigti atstovo muitinėje kursai ir įgytos žinios plačiau duris atvertų visiškai neturinčiam jokios darbinės patirties jaunimui, ketinančiam įsidarbinti tiek logistikos, gamybinėse ar tarptautine prekyba užsiimančiose įmonėse, tiek galbūt ir muitinės sistemoje. Kursai papildytų žinias ir galėtų būti naudingi dėstytojams, teisininkams, su muitinės veikla reikalų turintiems įmonių/ padalinių vadovams, darbuotojams ir netgi, pavyzdžiui, siuntose savo asmeninėms reikmėms atsisiųstas prekes savarankiškai deklaruoti besiruošiantiems asmenims.

Kalbant apie muitinės tarpininko profesiją, galima pabrėžti augančią jos paklausą, kurią diktuoja ir teisiniai pasikeitimai. Nuo liepos 1 d. ES mastu įsigaliosiantis importo PVM lengvatos panaikinimas, muitinei teikiamų importo deklaracijų skaičius užaugins iki rekordinių aukštumų. Siuntas gabenančios įmonės skaičiuoja, kad super mažos vertės deklaracijų skaičius Lietuvoje augs mažiausiai 30-40 proc., o kai kuriose įmonėse jos gali didėti ir iki kelių dešimčių kartų! 

Kiek laiko trunka kursai ir ar tikrai gali juos rinktis asmuo, neturintis jokių žinių muitinės srityje?

Enrika Naujokė: Taip, kursus gali rinktis vidurinę mokyklą baigęs jaunuolis, neturintis nei žinių, nei patirties muitinės srityje. Prieiga prie video kursų suteikiama trims mėnesiams - tai pakankamas laikas ramiai peržiūrėti visas paskaitas (ir ne vieną kartą, kad įsigilinti), kurių yra 22 temomis, perskaityti padalomąją medžiagą ir atlikti užduotis bei testus. Be to, kursų dalyviams suteikiama ir papildomų galimybių: 3 savaičių praktika Muitinės praktikų asociacijos įmonėse, 2 kartus per mėnesį specialistų teikiamos konsultacijos, prieiga prie leidinio „Muitų teisė praktikams“ straipsnių internete. Sėkmingai išlaikius visus testus, išduodamas kursų išklausymo sertifikatas, suteikiantis teisę vykti į Muitinės mokymo centrą laikyti egzamino.

Dar vienas privalumas - baigus kursus, jei pageidaujama toliau gilinti žinias ir studijuoti Vytauto Didžiojo universitete arba Socialinių mokslų kolegijoje susijusiose studijų programose, bus įskaitomi kreditai.

Stojant į kokias studijų programas bus įskaitomi kreditai? Ir kokiose programose jau studijuojantiems rekomenduosite kursus?

Prof. dr. Astrida Miceikienė: VDU Bioekonomikos plėtros fakultetas, matydamas dideles galimybes įgyti atstovo muitinėje profesiją, siūlys šią galimybę studijuojantiems Apskaitos ir finansų, Logistikos ir prekybos bakalauro studijų programose, bei Verslo logistikos, Žemės ūkio ekonomikos, Žemės ūkio verslo vadybos, netgi Kaimo plėtros administravimo studijų programos magistrantams. Siūlysime šią galimybę ir kitų VDU fakultetų studentams. Kiekvienas naujas kompetencijų portfelis – tai naujos galimybės darbo rinkoje, taip pat ir svarbus argumentas kuriant savo verslą. Būdami partneriai šių kursų organizavime ieškosime galimybių išklausytus kursus įskaityti kaip laisvai pasirenkamus studijų dalykus. 

Akvilė Alauskaitė: Asmenys, baigę kursus, galės rinktis Transporto ir logistikos verslo ar Tarptautinės prekybos ir muitinės logistikos studijas. Tai leis jiems pritaikyti įgytas žinias studijų metu ir plačiau sužinoti apie studijuojamus dalykus.

Kodėl gamybos, prekybos, logistikos įmonėms svarbu, kad jose dirbantys už muitinės sritį atsakingi specialistai būtų ne tik išklausę kursus, bet ir baigę atitinkamas studijas?

Akvilė Alauskaitė: Aukštojo mokslo studijos suteikia bendrųjų ir specialiųjų gebėjimų, kurie leidžia pilnai pasiruošti darbo rinkai ir įgytas teorines bei praktines žinias pritaikyti konkretiems verslo ar viešojo sektoriaus darbams. Asmenys, baigę aukštojo mokslo studijas, moka savarankiškai organizuoti tarptautinės prekybos ir logistikos procesus organizacijoje, žino muitinės veiklą ir muitinės procedūras, geba atstovauti subjektus pagal poreikį muitinėje bei atlieka reikiamus muitinės formalumus. Po studijų SMK absolventai sėkmingai integruojasi darbo rinkoje, nes turi ne tik specialiųjų gebėjimų, bet ir puikiai demonstruoja analitinius, komunikacinius, teisinius, sisteminius, loginius gebėjimus bei moka ir žino, kaip prisitaikyti nuolat besikeičiančioje teisinėje, politinėje, ekonominėje bei verslo aplinkoje. 

Prof. dr. Astrida Miceikienė: Gamyba, prekyba ir logistikos paslaugos – tai puikus derinys vystant verslus. VDU Žemės ūkio akademijos misija yra parengti plačios aprėpties kompetencijas turinčius ateities specialistus, savo srities profesionalus. Jeigu svarbiausias vadovų indėlis XX a. buvo 50 proc. padidinti paprastų darbininkų darbo našumą, tai didžiausias vadovų indėlis XXI a. yra padidinti darbuotojų žinias ir kompetencijas. Mūsų moto – išleisti papildomas kompetencijas ir vertes įgijusius savo srities profesionalus.

Ateitį gebanti nuspėti profesija visada yra vienu žingsniu priekyje, tinkamai pasirengusi išvengti pavojų ir geriau pasinaudoti galimybėmis, kurios atsiranda vykstant pokyčiams. Taigi, papildomos kompetencijos padeda jau šiandien tapti ateities kūrėjais.

Susidomėjote? Daugiau informacijos apie Asmenų, pageidaujančių teikti atstovavimo muitinėje paslaugas, mokymo kursus ir registracija.